ying2Shaolin Kung-Fu; İçerik olarak uzun zaman, uzun yol, güç, silah, maharet, sevgi, erdem gibi derin anlamlar ifade eden gerçek savaş sanatıdır. Varolan tüm savaş sanatlarının kaynağı olan Shaolin öğretisi, yüzyıllardır gizemler ülkesi olarak bilinen, mistik bir havaya sahip Çin' in esrarengiz sırlarından birisidir.
ying

ying2Shaolin Kung-Fu bir yaşam biçimidir,bir mücadele sanatıdır, özgüvendir, kendini tanıyıp sevmek ve tüm canlıları da sevmektir. Başarılı olunduğunda insanoğlunun standart kalıpların dışına çıkarak bilinmeyen sırları keşfetmesi, inanılmaz olanın gerçekleşmesi demektir. Ömür boyu sağlık ve sıhhatli yaşamak demektir.

ying2Gerçek Shaolin Kung-Fu sanatını bilen usta sayısı bugün Çin’de dahi çok azdır. Nedeni Shaolin Rahipleri’nin bu sanatı inançları gereği çok gizli tutmuş olmaları, dış dünyadan saklayarak sadece bu sanatı hak ettiğine inandıkları insanlara öğretmelerinden kaynaklanmıştır. Günümüzde son derece özünden uzak ve yozlaşmış bir şekilde Shaolin veya farklı isimler adı altında birçok Kung-Fu stili mevcuttur. Bunların büyük bölümü akrobasi ve gösteriye dayalı olup, gerçek Kung-Fu Sanatı’nı yansıtmamaktadır.

shaolin2
ying

 

(SHIFU: Serkan GEYLANER)

ying2Shaolin Kung-Fu teknikleri 550 ana hareketten oluşur. Bu sayı insan anatomisinin mantıklı olarak üretebildiği maksimum limittir.Oldukça kapsamlı olan bu tekniklerle binlerce farklı kombinasyon oluşturulabilir. Yeryüzünde varolan savaş sanatlarının atası olup tümünün birleşik gücünü temsil eder. Yani diğer savunma sanatları Kung-Fu’nun sadece belirli kesitlerini oluşturur. Her insanın doğasında var olan bu sanatı ortaya çıkartmak hiç de kolay olmamıştır. Shaolin Rahipleri oldukça uzun bir zaman boyunca insan doğası kadar tabiatta var olan diğer canlıların da doğasını, yaşam şeklini sürekli gözlemlemişlerdir. İnsanoğlunun bu canlılardan farkını, üstün ve zayıf yanlarını, analiz ederek tüm bunları akıl ve mantık süzgecinden geçirmişler, ortaya çıkan sonucu insan ruhu ve bedeni ile bütünleştirerek, inanılması güç bir başarı elde etmişlerdir.

 

ying

 

ying2Doğusu yüzyıllar öncesine dayanan bu sanat Shaolin Rahipleri tarafından kendilerini yaşamın tüm kademelerinde güçlü kılabilmesi adına geliştirdikleri insanoğlunun içinde var olan gücün dışa yansımasıdır.

 

ying

 

 

ying2Örneğin: Bir aslanın yaşamında neler olduğunu , gün boyunca nasıl yaşadığını , nasıl hayatta kalabildiğini , hedefine ulaşmadan önce ne gibi hazırlıklar yaptığını, harekete geçeceği zaman ne tür davranışlar sergilediği, nasıl galip geldiği konusundan tutunda, çıkan bir fırtınada devasa gövdelerine rağmen köklerinden sökülen koskoca ağaçlarla, en güçlü rüzgarlarda bile sağladığı uyum ve denge sayesinde ayakta kalmayı başarabilen buğday başağının öyküsünden çıkarılan dersleri insanoğlunun mücadeleci kimliğinde buluşturmayı başarmak gibi.

 

ying
yingyang
Shaolin Kung-Fu sanatını güçlü kılan özelliklerinden bazıları

 

ying2Kısa vuruşlar: Bir Kung-Fu ustası iç enerjisini (chi), beyin ve ruh gücü ile birleştirmeyi başarabildiğinde 40 cm ve daha üstü mesafeden uygulayabileceği bir vuruşu , 3-5 cm gibi çok kısa sayılabilecek bir mesafeden de aynı şiddette uygulayabilir.

ying2Hayvan stilleri: Kung-Fu nun gücüne güç katan bu stiller Aslan, Kaplan, Yılan, Kartal ve Kuğu stilleridir. Shaolin Rahipleri bu canlıların en güçlü taraflarını insanoğlunun üretebildiği maksimum sayıdaki hareketlerle uyumlu hale getirerek müthiş bir başarı sağlamışlardır.

ying2İnsan davranış biçimlerinden uyarlanan Sarhoş, Çapulcu ve Bıçak stilleri : Shaolin rahipleri sarhoş bir insanın fiziki görüntüsüne bürünerek son derece kurnazca tasarlanmış bir stilin yanı sıra, kendini koruyamayacak kadar aciz ve yetersiz görünümlü insanların beklenmedik saldırılarla düşmanlarını şaşkına çevirip gafil avlamalarından uyarlanmış olan Çapulcu Stilini geliştirmişlerdir. Bıçak stili de ellerin özel çalışmalarla son derece sert ve güçlü bir hale getirilerek tıpkı bir bıçak gibi etkili ve ölümcül olarak kullanılabilmesine imkan sağlayan çok etkili bir stildir.

 

ying2Hedef küçültme tekniği: Küçük boyuttaki bir hedefin büyük olan hedefe göre daha zor isabet alacağı, küçük bir alanı savunmanın genişledikçe zaaf ve açıkları artan bir alana göre daha kolay ve güçlü olacağı gibi gerçekçi yaklaşımlar sonucu elde edilen yapısı itibariyle yere daha güçlü basma ve gücü her yöne maksimum şekilde yayarak eşit ölçüde kullanabilme imkanı verebilen çok başarılı bir savunma tekniğidir.

yingyang
SHAOLIN Kung-Fu insana neler kazandırır?
 • Stresten uzak dinlenmiş bir ruh,
 • Özgüven ve cesaret duygusu,
 • Sosyal ve girişimci yönün gelişimi,
 • Her zaman güçlü, her zaman hızlı atak bir beden,
 • Varolan kalıpların dışına çıkarak bilinmeyeni keşfetmek,
 • Güçlenmiş iç organlar, eklem ve kas yapısı,
 • Kalp, solunum ve sinir sisteminin kusursuz çalışması
 • Fazla kilolardan kurtulmuş sağlıklı ve diri bir vücut,
 • Ve tabi ki karşılaştığınız tehlikeli durumlarda kendinizi kesinlikle
 • savunabilmek için her yaştan herkese Shaolin Kung-Fu çalışmayı öneriyoruz.
yingyang
Başarılı bir Shaolin Kung-Fu uygulayıcısı:
 • Sürekli olarak pratik yapmalıdır.
 • Bildiklerini sadece kendini savunmak amacıyla kullanmalıdır.
 • Kendinden üst kademedeki ustalarına karşı daima ölçülü, saygılı ve nazik olmalıdır.
 • Kurs arkadaşları ile iyi geçinmeli, her zaman dürüst ve anlayışlı olmalıdır.
 • Bulunacağı her ortamda iradesine hakim olmalı, bildiklerini asla gösteri amaçlı kullanmamalı ve dövüşmekten daima kaçınmalıdır.
 • Asla aksi ve itici davranışlarda bulunmamalıdır.
 • Dövüşmenin en son çare olduğunun bilincinde olarak insanlara centilmenliği, sevecenliği ve hoşgörülü olmayı aşılamalıdır.
 • Açgözlü, böbürlenen ve saldırgan bir insan olmamalıdır.

ying2Bizce Shaolin Kung-Fu her insanın yaşamasını arzu ettiğimiz tarif edilmesi zor harika bir duygudur. Yapılan en güzel bir yemeğin bile ne kadar güzel tadı olduğunu yemeden anlayabilir misiniz? Bir sözde şöyle deniyor; Dağın arkasında varolan güzellikleri kırları, çiçekleri, farklı dünyaları ancak hayal edebildiğiniz ve size anlatılanlar ölçüsünde bilebilirsiniz. Ama gerçekte orada neler olduğunu ancak o dağı aşmayı başardığınız gün görebilir ve yaşayabilirsiniz. Bu yüzden diyoruz ki; şimdi olmaz, yarın, düşünürüm,bana göre değil…v.b olumsuz düşüncelerden kurtulun artık. Sizlere kısıtlı olarak bahsetmeye çalışmanın bile sayfalar sürdüğü Shaolin Kung-Fu ile tanışmanıza öncülük edebilmeyi yürekten arzu ediyor aramıza bekliyoruz.

Sayfa Basina Dön